GoodWe XS GW2500-XS 2.5 kW Single-Phase Solar Inverter with reference GW 2500-XS from the brand GOODWE
GOODWE
GoodWe XS GW2500-XS 2.5 kW Single-Phase Solar Inverter
REF
GW 2500-XS
(0)
Free shipping
Up to -12% for professionals. Discover it.
Options
Product not available
Leave us your email and we will notify you when it is available again.
More about the product
Information about GoodWe XS GW2500-XS 2.5 kW Single-Phase Solar Inverter
  • Nominal output power: 2500 W
  • Maximum efficiency up to 97.2%
Main technical features
  • Max. input voltage (V): 500
  • Start voltage (V): 40
  • Nominal input voltage (V): 360
  • Max. input current per MPPT (A): 12.5
  • Max. short circuit current per MPPT (A): 15.6
  • Nominal output power (W): 2500
  • Max. active power (W): 2750
  • Max. output current (A): 12.0
  • Weight (kg): 5.8
  • Dimensions (width × height × depth mm): 295 × 230 × 113
  • AC Connector: Plug & Play
GoodWe XS Series 1 MPPT Single Phase
The GoodWe XS series offers a new ultra-compact residential solar inverter specially designed to provide comfort to homes with quiet operation and very high efficiency. Its models, ranging from 0.7 kW to 3.0 kW, stand out for their weight of 5.8 kg and their compact size equivalent to an A4 sheet, making them particularly easy to transport and install. The XS offers 130% DC input oversizing and a maximum European efficiency of 97.2%. Additionally, it features LAN and WIFI communication options for added convenience.