GoodWe XS 1.5 kW Single-Phase Solar Inverter GW1500-XS with reference GW 1500-XS from the brand GOODWE
GOODWE
GoodWe XS 1.5 kW Single-Phase Solar Inverter GW1500-XS
REF
GW 1500-XS
(0)
Free shipping
Up to -15% for professionals. Discover it.
Options
Product not available
Leave us your email and we will notify you when it is available again.
More about the product
Information about GoodWe XS 1.5 kW Single-Phase Solar Inverter GW1500-XS
  • Rated output power: 1500 W
  • Maximum efficiency of up to 97.2%
Main technical features
  • Max. input voltage (V): 500
  • Start-up voltage (V): 40
  • Nominal input voltage (V): 360
  • Max. input current per MPPT (A): 12.5
  • Max. short-circuit current per MPPT (A): 15.6
  • Rated output power (W): 1500
  • Max. active power (W): 1650
  • Max. output current (A): 7.2
  • Weight (kg): 5.8
  • Dimensions (width × height × depth mm): 295 × 230 × 113
  • AC Connector: Plug & Play
GoodWe XS Series 1 MPPT Single-phase
The GoodWe XS series offers a new ultra-compact residential solar inverter specially designed to provide comfort to homes with silent operation and very high efficiency. Its models, ranging from 0.7 kW to 3.0 kW, stand out for their 5.8 kg weight and compact size equivalent to an A4 sheet, making it particularly easy to transport and install. The XS offers a 130% DC input oversizing and a maximum European efficiency of 97.2%. It also features LAN and WIFI as communication options for greater convenience.